RSS
 

Czy fotografię można nazwać sztuką?

22 kwi

Pytanie, które może dręczyć wielu początkujących fotografów, brzmi: czy fach, który uprawiam, można zaliczyć do sztuki? Postanowiłem zatem wygospodarować kilkadziesiąt minut i wziąć pod lupę rozliczne aspekty tego problemu.

Nie sposób bowiem w mojej opii udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko przecież zależy od dużej ilości czynników, które postaram się w tym momencie pokrótce rozważyć. Nade wszystko – aparat fotograficzny posiada w XXI stuleciu praktycznie każdy spośród nas, a wszystko dzięki nowoczesnym telefonom komórkowym. Dobrze pamiętam czas, kiedy plus minus 10 lat temu otrzymałem od rodziny swój pierwszy aparat. Robił on fotografie o rozdzielczości – uwaga – 3,2 Mpix. Obecnie przypuszczalnie każdy czytelnik tego bloga jest w stanie zrobić fotkę w wyższej rozdzielczości przy użyciu własnej komórki. Niewątpliwie megapiksele w rzeczywistości nic nie znaczą. O wiele istotniejszy dla jakości zdjęcia jest np. obiektyw bądź soczewka, aczkolwiek właściwie mało kto o tym pamięta. W następstwie tego właściciele smartfonów czują się fotografami i bez wątpienia w taki sposób rozumianego fachu niepodobna zaliczyć do sztuki. Nie wiem zresztą czy wiecie – typowe zdjęcie, nieposiadające znamion artyzmu, nie jest nawet chronione prawem autorskim. Jest to fakt, jaki w opisywanym kontekście mówi wiele.

obiektywy

Rozważmy jednakże drugą stronę medalu. Na świecie funkcjonuje całe zatrzęsienie profesjonalnych fotografów, jakich zdjęcia wydają się mocno artystyczne, zdobywają wyróżnienia oraz są warte czasami nawet dziesiątki tysięcy dolarów. Czy w powyższym kontekście nie będziemy o nich mówić jak o sztuce? Wydaje mi się, iż wówczas takie stanowisko będzie w 100 procentach uprawnione. Nade wszystko bowiem uważam, iż fotografia wymaga talentu, zaś bez odrobimy choćby smykałki, stajemy się tylko zwyczajnymi rzemieślnikami. Nie wystarczy bowiem aparat fotograficzny za 3000 zł z odpowiednim obiektywem, żeby zostać artystą w tym zawodzie. A może twierdzicie inaczej? – podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Fotografia, Serwis Internetowy

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz